Ημερίδα - Φ.Π.Α. & Δικηγόροι

Για να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής πατήστε εδώ

Ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών σε συνεργασία με την «ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ» διοργανώνει σεμινάριο με θέμα «Φ.Π.Α. & Δικηγόροι», και απευθύνεται σε λογιστές και βοηθούς λογιστές, δικηγόρους, συμβολαιογράφους, δικαστικούς επιμελητές.

Εισηγητής του σεμιναρίου είναι ο κος ΝΙΚΟΣ ΣΓΟΥΡΙΝΑΚΗΣ, Λογιστής - Φοροτεχνικός Α', διδάσκων Λογιστική στη Σχολή Διοίκησης Οικονομίας του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ, με σημαντική συγγραφική δραστηριότητα σε φορολογικά - λογιστικά περιοδικά και εκδόσεις.

Η ημερίδα σκοπό έχει να την ενημέρωση σχετικά με τα ζητήματα που ανακύπτουν από την ένταξη των Δικηγόρων, Συμβολαιογράφων, Δικαστικών Επιμελητών, Άμισθων Υποθηκοφυλάκων στον Φ.Π.Α. από 01/07/2010 με πρακτικά παραδείγματα, συμπληρωμένα έντυπα περιοδικών δηλώσεων και εκκαθαριστικής δήλωσης Φ.Π.Α.. Κύρια σημεία της ημερίδας είναι :

• Παρακολούθηση του Φ.Π.Α. στα λογιστικά βιβλία

• Συμπλήρωση περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α.

• Εκκαθαριστική δήλωση Φ.Π.Α.

• Σύνδεση Φ.Π.Α. με εισόδημα

• Ειδικά θέματα Φ.Π.Α.( ενδοκοινοτικές συναλλαγές, κλάσμα pro-data, διακανονισμός Φ.Π.Α. παγίων)

• Νομοθεσία

• Πρακτικά παραδείγματα

Η διεξαγωγή του σεμιναρίου θα γίνει την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2010 και ώρα 17׃00 έως 21׃00 στο κτίριο της ΝΟΜΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ, στην αίθουσα Ευρώπη, Μαυρομιχάλη 23, Αθήνα. Το κόστος συμμετοχής είναι 60,00 € ανά άτομο, είτε φυσικό είτε νομικό, και θα τηρηθεί αυστηρώς σειρά προτεραιότητας.