ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών διοργανώνει επίκαιρο Σεμινάριο με κύρια θεματολογία :

A. Ευθύνες λογιστών - φοροτεχνικών στα πλαίσια της υφιστάμενης νομοθεσίας. ΠΔ 340/1998, Ν 2523/1997, Ν 3691/2008, Ν 3842/2010 - Ποινικές κυρώσεις στα φορολογικά αδικήματα - Διαδικασία αυτοφώρου και τρόπος αντιμετώπισής του.

B. Τροποποιήσεις εργατικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας των Ν 3863/2010, 3846/2010, 3996/11.

Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι ο κος ΜΕΝΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, δικηγόρος στον Άρειο Πάγο, ειδικευμένος σε φορολογικά και οικονομικά θέματα - συγγραφέας επιστημονικών συγγραμμάτων και ο κος ΚΑΛΛΙΑΝΤΕΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, οικονομολόγος - νομικός σύμβουλος εργατικών και ασφαλιστικών θεμάτων, πρ. Γεν. Δ/ντης Ι.Κ.Α..

Αναλυτικά τα σημεία που θα συζητηθούν είναι :

• Ευθύνες λογιστή.
  • Ποινικές κυρώσεις στα φορολογικά αδικήματα.
  • Διαδικασία αυτοφώρου και τρόπος αντιμετώπισής του.
  • Ειδικές μορφές συμβάσεως εργασίας (μερική απασχόληση - προσωρινή απασχόληση, συμβάσεις εργασίας ορισμένου και αορίστου χρόνου.
  • Μετατροπή συμβάσεων εργασίας σε άλλη μορφή (ελαστικές μορφές απασχόλησης).
  • Αύξηση εισφορών από 01.08.2011 (Ν 3986/2011).
  • Αλλαγές στη χορήγηση κανονικής άδειας εργαζομένων - κατάτμηση αδείας.
  • Τροποποίηση προσαυξήσεων υπερεργασίας - νόμιμης και μη νόμιμης - παράνομης κλπ. Τήρηση βιβλίου υπερωριών.
  • Νέες αρμοδιότητες του Σ.ΕΠ.Ε. και οι υποχρεώσεις των εργοδοτών με το Ν 3996/2011.
  • Πρόσθετες κυρώσεις εργοδοτών από Σ.ΕΠ.Ε. σύμφωνα με το Ν3996/2011.
  • Η θεσμοθέτηση ηλεκτρονικής κάρτα εργασίας.
  • Καταγγελία σύμβασης εργασίας - Ομαδικές απολύσεις.
  • Νέος τρόπος υπολογισμού και καταβολής αποζημίωσης.
  • Οι Σ.Σ.Ε. και ενδοεπιχειρησιακές συμβάσεις.
  • Οι αλλαγές του Ν 3996/2011 σχετικά με την υποχρέωση υποβολής συμπληρωματικών καταστάσεων προσωπικού κλπ.
  • Νέες συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις του Ν 3863/2010 και νέα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης.

Η διεξαγωγή του σεμιναρίου θα γίνει το Σάββατο 04 Φεβρουαρίου 2012 και ώρες 10:00 ως 14:00 στο κτίριο της ΝΟΜΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ, στην οδό Μαυρομιχάλη 23, Αθήνα.

Το κόστος Συμμετοχής στο σεμινάριο ανέρχεται στα 50,00 € ανά πρόσωπο, είτε φυσικό είτε νομικό. Θα τηρηθεί αυστηρώς σειρά προτεραιότητας.

Για να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε το δελτίο παραγγελίας παρακαλώ πατήστε εδώ (pdf, word)